Něco málo o metalu - Power metal
Power metal
Power metal je styl vycházející z heavy metalu s cílem vyvolat "epické" cítění. Včlěňuje do sebe rysy hlavně z traditional metalu společně s thrash metalem nebo speed metalem, často za symfonického kontextu. Okolo tohoto termínu ale existuje spor, který může odkazovat na dva odlišné, ale příbuzné styly: jeden propagovaný a značně praktikovaný v severní Americe a druhý založený v Německu a Skandinávii.
V dnešní době se termín "power metal" vztahuje hlavně na ten evropský styl, společně s americkou skupinou Kamelot, jako důležitou výjimkou.
Charakteristické znaky
V současnosti se power metal spojuje s epickým zvukem, který je typický i pro speed metal.
Jedinečnost textů spočívá v tom, že se nezaměřují na "skutečný svět" - osobní zkušenosti, historkcé události, společenské problémy. Místo toho se věnují náboženství, sci-fi nebo fantazii a většinou se spojují s optimismem.
Při tomto druhu heavy metalu hraje důležitou úlohu "čistý" zpěv, narozdíl od hrdelního zpěvu v death metalu a black metalu.
Zpěváci většinou jdou ve stopách takových legend heavy metalového zpěvu jako Bruce Dickinson či Rob Halford. Většina zpěváků zpívá ve vysokých tónech, až na některé výjimky, např. Matt Barlow (bývalý frontman Iced Earth) nebo Joakim Broden (bývalý frontman skupiny Sabaton) zpívají v barytónu. Další muzikanti, např. Hansi Kürsch (blind Guardian) vycházejí z dědictví hard-rockových Queen.
Kytaristi a basáci hrají extrémně kátké a rychlé riffy, akordy se mění poměrně pomalu, a celkově jsou skladby hrané v harmonickém tempu. Zaručené jsou také rychlá a technicky náročná kytarová sóla. Mnoho bubeníků používá dvojkopákové bicí, čímž docilují zvýšenou rychlost a rytmiku.
Důležité jsou také klávesové nástroje, i když ne každá kapela jich využívá stejně. Někdy jen dotvářejí atmosféru, jinde jsou důležitou součástí celkového projevu, jako např. u italských Rhapsody of Fire, kteří naplno využívají symfonické elementy.
Power metal je oblíbený především v Evropě, Japonsku, v některých latinsko-amerických zemích jako Brazílie, Venezuela, Chile. Menší popularitu zažívá v Severní Americe (obzvlášť v kanadské provincii Quebec, kde má silnou základnu fanoušků).
Typy power metalu
Evropský power metal
V polovině 80. let evropské skupiny jako němečtí Helloween a švédští Europe do zvuku skladeb dodaly ještě více melodičnosti. I když se skupina Europe pozdeji rozvinula spíše do hard rocku, tak jsou jejich první alba pro vývoj power metalu důležitá a pravidelně jsou citována novými power metalovými skupinam jako vlivná.
Skupina Helloween smíchala rychlé speed metalové riffy s melodiií a dodala silný zpěv, podobný skupině Iron Maiden, což později určilo jejich zvuk. Jejich alba Keeper of the Seven Keys Part I. (1987) a Keeper of the Seven Keys Part II. (1988) jsou zařazovány jako milníky tohoto žánru.
Následovně se evropský styl "happy metal" rozšířil po celém kontinentu (hlavně ve Finsku) a také celosvětově i když je v USA, Spojeném království a dalších anglicky mluvicích zemích poměrně nepopulární.
Americký power metal
Americký power metal je podobně jako evrospký ovlivněn skupinami jako Rainbow, Queen, Iron Maiden, Judas Priest, Savatage a Queensrÿch. Proto jsou americké skupiny Iced Earth, Nevermore a Symphony X považovány za následovníky tohoto stylu, ale další tvrzení říkají, že jejich tempo skončilo nebo splynulo se styly, které jsou známé jako thrash metal a evropský power metal.
Skupiny z 80. let, jako Lizzy Borden na jedné straně se Savage Grace a na straně druhé se Sanctuary, Crimson Glory, Liege Lord, Jag Panzer a dalšími představují americký power metal. Jiné hlasy tvrdí, že mezi průkopníky žánru v Americe patří spíš Manowar a Virgin Steele nebo Symhony X z New Jersey.
Epický metal
Epic metal je styl power metalu, který se vyvinul na přelomu z tradičního heavy metalu ve spojení s prvky klasického rocku 70. let.
I když se na první pohled může zdát, že styl je velmi podobný tradičnímu heavy metalu, má v sobě mnoho jiných prvků: může být rychlý a rytmický jako thrash metal, pomalý jako doom metal nebo podobný stylo Nové vlny britského heavy metalu.
Texty, které jsou důležitou částí žánru způsobily, že mnohé kapely se řadí k epic-metalové scéně, i když nemají žádné prvky epického meatalu, např. Blind Guardian, Rhapsody of fire a Gamma Ray, které se většinou pohybují v power metalové scéně.
Mezi základní témata textů epického metalu patří boje, válka, čest a odvaha bojovníka. Lehce je také možné narazit na fantazijní texty. Také je možné najít texty o vznešených předcích, i když to spíše patří do Viking metalu (Bathory, Falkenbach, Doomsword, Vintersorg). Na druhé straně může být z hlediska textového i hudebního Viking metal považován za odnož epického metalu.
Symfonický power metal
Pod termínem symfonický power metal se rozumí power metalové kapely, které ve velkém využívají klávesy nebo nástroje běžně používané při vážné hudebě či v symfonikém heavy metalu.
Symfonický power metal je někdy považovaný stejně za symfonický metal jako i power metal, především kvůli sporům mezi fanoušky okolo používání výrazu "symfonický power metal". Například Nightwish má prvky symfonického metalu, zatímco Sonata Artica má více power metalových elementů.